skip to Main Content

Над педесетина загинати на антивладините протести во Ирак

Над педесетина загинати на антивладините протести во Ирак
  • 04.10.2019

Бројот на загинати на протестите низ Ирак неделава се зголеми на 53, соопштија денеска властите. Во Багдад, попладнево биле убиени девет лица на плоштадот Тахрир кој е централната точка, а најмногу насилства се забележани во градот Насирија.

Премиерот Адел Абдул-Махди, повика на смиреност, изјавувајќи дека работи на исполнување на легитимните барања на демонстрантите. Сепак, тој додаде дека нема магично решение за проблемите во Ирак.

Во меѓувреме, демонстрациите се раширија во неколку други провинции. Откако во вторник започнаа протестите, полицијата користи боева муниција за да ги растера демонстрантите. Протестите главно вклучуваат млади луѓе кои бараат работа, функционални јавни услуги и се борат со корупцијата.

Back To Top