skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Католиците го слават Велигден
Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија
Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници
За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253
МВР подготвено да обезбеди достојна и безбедна изборна атмосфера
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Мицотакис: Граѓаните ќе гласаат за нова Европа

Мицотакис: Граѓаните ќе гласаат за нова Европа
  • 22.03.2019

Лидерот на најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, Киријакос Мицотакис изјави дека граѓаните на Европска Uнија на претстојните европски избори ќе ги остават зад себе лагите и популизмот.

Митокакис истакнa дека на европските избори граѓаните ќе гласаат за нова Европа, која ќе биде способна да понуди нови и подобри работни места за младите, како и безбедност за сите граѓани на Европа.

За суспендирањето на партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан Фидес од Европска народна партија, Миототакис истакна дека Нова демократија била првата партија што јавно барала мерки и одредени ограничувања за Орбан.

– Побаравме суспензија на нивното членство во ЕПП и многу сме среќни што таквата одлука беше официјално усвоена минатата среда. Задоволни сме од одлуката, која дава јасен одговор на оние кои сакаат да ја поврзат Нова демократија со екстремизмот и популизмот, заклучи лидерот на грчката опозиција.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top