skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Катица Јанева ќе одлучува дали ќе ги изземе Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од „Титаник 3“
Петнаесет-годишно момче се удави во Пчиња
Пожарот кај Пинтија ставен под контрола
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Мирчеа Џоана избран за заменик на Столтенберг во НАТО

Мирчеа Џоана избран за заменик на Столтенберг во НАТО
  • 17.07.2019

Романскиот политичар Мирчеа Џоана е назначен за нов заменик-генерален секретар на НАТО, се наведува во соопптението на Алијансата, што денеска беше лиферувано во Брисел.

-Се радувам што можам да го соопштам назначувањето на Мирчеа Џоана за следен  заменик-генерален секретар. Тој е убеден приврзаник на трансатлантските врски и своето долгогодишно искуство на државен функционер и дипломат ќе го искористи на новата работа. Тој е првиот Романец кој зазема вака висока функција, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Во неговата изјава, исто така, се подвлекува дека Џоана ќе ја замени Роуз Готемилер, која беше заменик-генерален секретар од октомври 2016 година.

-Многу сум и благодарен на Роуз Готемилер. Нејзиното дипломатско искуство во областа на меѓународната безбедносна политика е непроценлива за НАТО, затоа што Алијансата продолжува да се адаптира на понепредвидливите безбедносни услови, додаде Столтенберг.

Мирчеа Џоана е основач и претседател на институтот Аспен во Романија.

-Порано тој беше претседател на романскиот Сенат, министер за надворешни работи и амбасадор во САД. Џоана новата функција ќе ја преземе кон средината на октомври 2019 година, рече генералниот секретар на НАТО.

Back To Top