skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Меркел: Сите сме посветени на НАТО

Меркел: Сите сме посветени на НАТО
  • 12.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека сите членки на НАТО се посветени на Алијансата.

Меркел изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп повторно го покренал прашањето за распределба на финансискиот товар меѓу членките на НАТО, за што зборуваше со месеци и оти тие му дале до знаење дека се „на тој пат“.

Трамп во неколку наврати ја критикуваше Германија, бидејќи не издвоила доволно голем дел од своето БДП за потребите на одбраната.

Меркел истакна дека Германија е втора по ред земја, кога станува збор за придонесот по бројот на војници во НАТО.

Back To Top