skip to Main Content

Мексико: Уапсени над 30 осомничени членови на нарко картели

Мексико: Уапсени над 30 осомничени членови на нарко картели
  • 23.10.2019

Мексиканските безбедносни сили уапсија во Мексико Сити 31 лице поради сомнеж дека се поврзани со нарко картелите, а во акцијата се запленети 50 килограми синтетички дроги, повеќе од два тона марихуана и 20 килограми кокаин.

Владини претставници во земјата истакнале дека апсењата се извршени за време на рацијата спроведена во прикриени лаборатории за дрога и подземни тунели, кои нарко картелите ги користат за пренос на дрога во квартот Тепито, во центарот на Мексико Сити.

На снимките кои безбедносните сили ги објавиле на Твитер се забележуваат војници со целосна воена опрема, паркирани оклопни возила и блокирани крстосници во близина на местата каде што е извршена акцијата.

Back To Top