skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
1ТВ: ММА манипулира дека Основен суд – Скопје 2 и досудил оштета на 1ТВ
Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ
Репортери без граници: Северна Македонија останува на 95-то место според индексот за слобода на медиумите
Неформален состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Медиуми: Курц ја „изолира“ министерката за надворешни работи

Медиуми: Курц ја „изолира“ министерката за надворешни работи
  • 12.02.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц на патувањето во Јапонија и Јужна Кореја, а потоа и во САД, нема да оди со шефицата на австриската дипломатија Карин Кнајсел, што е вообичаена пракса.

Како што е најавено, во делегацијата ќе бидат министрите за економија Маргарет Шрамбек и за инфраструктура, иновации и сообраќај Норберт Хофер, додека Кнајсел ќе учествува „само“ на Минхенската безбедносна конференција.

Невообичаено е во Австрија канцеларот, пред се на пат во САД, каде за 20 февруари е закажан состанок со американскиот претседател Доналд Трамп, да не оди со шефицата на дипломатијата.

Нејзиното поклонување пред претседателот на Русија Владимир Путин минатото лето, на нејзината свадба, предизвика негодување во Вашингтон.

Официјално, отсуството на Кнајсел од делегацијата што ја предводи Курц на претстојните патувања, неговиот Кабинет го објаснува со намалување на делегацијата.

Меѓутоа, како што тврдат дипломатите зад затворени врати, канцеларот се повеќе се дистанцира од Кнајсел, затоа што таа, како што велат, сака „да ги подучува“ колегите во Владата и со тоа самата се изолира од останатите во Кабинетот.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top