skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања
Стопанска комора на Македонија: Компаниите да се пробиваат на пазарот врз основа на конкурентност, продуктивност и иновативност
СДСМ: Граѓаните се за светла иднина, само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ немаат јасен став за референдумот
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ ЌЕ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; NEOTEL

Медведев ги спореди новите санкции против Русија со објавување економска војна

Медведев ги спореди новите санкции против Русија со објавување економска војна
  • 10.08.2018

Можно е воведувањето нови економски санкции кон Русија да се третира како објавување  економска војна, на која мора да се одговори со сите економски, политички и други мерки, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Тој додаде дека не би сакал да ги коментира разговорите за идните санкции.

– Меѓутоа, доколку мерките како забрана на банкарски активности или употреба на оваа или онаа валута, тоа јасно ќе се смета за објавување економска војна. Нашите американски партнери треба да знаат дека на тоа ќе биде одговорено со економски, политички и други мерки, рече Медведев.

Говорејќи за постоечките и неодамна воведени санкции, Медведев оцени дека и покрај причините за нив, тие мерки се насочени најмногу кон ограничувањето на економската моќ на Русија.

Според него, последните 100 години, Русија преживеала во услови на постојани притисоци.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top