skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Медведев ги спореди новите санкции против Русија со објавување економска војна

Медведев ги спореди новите санкции против Русија со објавување економска војна
  • 10.08.2018

Можно е воведувањето нови економски санкции кон Русија да се третира како објавување  економска војна, на која мора да се одговори со сите економски, политички и други мерки, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев.

Тој додаде дека не би сакал да ги коментира разговорите за идните санкции.

– Меѓутоа, доколку мерките како забрана на банкарски активности или употреба на оваа или онаа валута, тоа јасно ќе се смета за објавување економска војна. Нашите американски партнери треба да знаат дека на тоа ќе биде одговорено со економски, политички и други мерки, рече Медведев.

Говорејќи за постоечките и неодамна воведени санкции, Медведев оцени дека и покрај причините за нив, тие мерки се насочени најмногу кон ограничувањето на економската моќ на Русија.

Според него, последните 100 години, Русија преживеала во услови на постојани притисоци.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top