skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Марија Пејчиновиќ Буриќ нов генерален секретар на Советот на Европа

Марија Пејчиновиќ Буриќ нов генерален секретар на Советот на Европа
  • 27.06.2019

Парламентарното Собрание на Советот на Европа ја  избра Марија Пејчиновиќ Буриќ (Хрватска) за генерален  секретар на Советот на Европа со петгодишен мандат, што почнува од 18 септември 2019 година, јавува дописмикот на МИА од Стразбур.

Наспроти сите очекувања, вицепремиерот и министер за надворешни и европски прашања на Република Хрватска беше избрана уште при првиот круг на изборите. Марија Пејчиновиќ Буриќ освои 159 гласови (апсолутно мнозинство), додека  вицепремиерот и министер за надворешни и европски прашања на Белгија Дидие Рејндерс  105 гласови. Во тајното гласање учествуваа 264 пратеници од 47-те земји членки на Советот на Европа.

Марија Пејчиновиќ Буриќ е втора жена на оваа функција во 70-те години на постоење на Советот на Европа, пред неа беше Катрин Ла Лумиер (Франција).

Марија Пејчиновиќ Буриќ е исто така прв генерален секретар кој доаѓа од земјите од Централна и ЈИЕ, таа е прва на оваа функција од земјите од поранешна Југославија.

На двете најпрестижни функции во Советот на Европа се наоѓаат личности кои доаѓаат од поранешна Југославија, Дуња Мијатовиќ (Босна и Херцеговина) во моментов ја врши функцијата Комесар за човекови права на Советот на Европа.

Back To Top