skip to Main Content

Косовската Влада одговори на писмото од Брисел: Го поддржуваме Тачи за дијалогот

Косовската Влада одговори на писмото од Брисел: Го поддржуваме Тачи за дијалогот
  • 18.12.2018

Владата на Косово му порача на официјален Брисел дека го поддржува косовскиот претседател Хашим Тачи во дијалогот за нормализација на односите со Србија, „во рамките на неговите уставни надлежности“.

Портпаролката на Владата, Донјета Гаши, по најновото писмо од високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарите за трговија и за соседска политика и проширување, Сесилија Мелстром и Јоханес Хан, изјави дека „Владата со сиот свој капацитет се залага за конструктивен дијалог“.

– Владата на Косово редовно комуницира со Европската унија. Ние сме посветени на дијалогот. Врз основа на надлежностите што ги има, Владата со сиот свој капацитет се залага за конструктивен дијалог и во исто време го почитува и поддржува претседателот во тој процес, во рамките на неговите уставни надлежности, изјави Гаши за „Коха Диторе“.

Медиумите во Приштина денеска го објавија писмото до косовскиот премиер Рамуш Харадинај, во кое Могерини, Малстром и Хан ги негираат неговите наводи, искажани вчера во Брисел, дека во досегашниот дијалог меѓу Приштина и Белград е направено многу малку.

Високите претставници на ЕУ исто така „го потсетуваат“ Харадинај дека преговорите со Србија од косовска страна ги предводи претседателот Тачи.

Косовското Собрание во неделата усвои Резолуција, со која се формира тим за преговори со Белград, а негови копретседатели се лидерот на Социјалдемократската партија на Косово (ПСД) и градоначалник на Приштина, Шпенд Ахмети и вицепремиерот и лидер на Социјалдемократската иницијатива (Нисма), Фатмир Лимај.

Back To Top