skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Конститутивна седница на новоизбраното Претседателство на БиХ

Конститутивна седница на новоизбраното Претседателство на БиХ
  • 20.11.2018

Претседателството на Босна и Херцеговина денеска ќе ја одржи својата конститутивна седница на која новоизбраните членови на ова тело ќе положат свечена заклетва за стапување на функцијата.

На изборите одржани минатиот месец беа избрани тројца нови членови на Претседателството на БиХ – Шефик Џаферовиќ, како претставник на бошњачкиот народ, Милорад Додик на српскиот и Жељко Комшиќ на хрватскиот народ.

Согласно Деловникот за работа на Претседателството, со телото во следните осум месеци ќе треба да претседава претставникот на народот според ротацијата од претходниот состав, освен ако неговите членови со консензус не решат поинаку.

Според редоследот на ротација на претсадавачите, со Претседателството сега треба да претседава претставникот на српскиот народ, односно Додик.

Инаку, Додик вчера положи заклетва како член на Претседателството на БиХ пред пратениците на Собранието на Република Српка. Ова е прв случај српскиот претставник во Претседателството на БиХ да полага закетва пред Собранието во Бања Лука.

Back To Top