skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

Кинески суд осуди на смрт напаѓач во градинка

Кинески суд осуди на смрт напаѓач во градинка
  • 07.01.2019

Суд во јужна Кина го осуди на смрт мажот кој повреди 12 деца во напад со нож во градинка, јави денеска кинеската државна телевизија.

Насилни злосторства се реткост во Кина, но во последните години се регистрирани низа напади со ножеви и секири, од кои многу биле извршени врз деца.

Кинеската Централна телевизија (ЦЦТВ) потсетува дека во јануари 2017 Кин Пенган избоде со нож за зеленчук деца во градинка, но ниту едно дете не им подлегна на поврeдите.

Локалниот суд во градот Пингџианг во јужната кинеска покраина Гуангџи го осуди Кин на смрт, а пресудата била изречена во петокот, откако ја одобрил Врховниот Народен суд на Кина, пренесува ЦЦТВ.

Back To Top