skip to Main Content

Иран собори американски дрон, Трамп на средба со Путин и Си Џинпинг – анализа во Студио 1

Иран собори американски дрон, Трамп на средба со Путин и Си Џинпинг – анализа во Студио 1
  • 20.06.2019

Иран собори американски дрон над негова територија. Трамп ќе има средба со Си Џипинг и Путин средбата во Париз на функционерите на Белград и Приштина ќе пропадне бидејќи Приштина ги укина таксите. На овие теми во Отвореното Студио 1 анализираше новинарот Дејан Андоновиќ.

-Иранската противвоздушна одбрана урна разнузнавачки дрон на САД тврдејќи дека влегле во воздушниот простор на Иран. САД обвинија Иран реагирал на неиспровоциран напад и веројатно ќе се соочат со нови санкции. Иран вели дека не сака војна но е подготвен за секаков вид на воени активности за да ја одбрани својата држава. Она што е последно е распоредување нови ракети во близина на Иран и оние илјада војнци кои Трамп ги најави. Заканите на САД дека иако не сакаат војна се подготвени воена интервенција за да го дисциплинираат Иран очигледно стануваат вистина, анализира Андоновиќ.

Андоновиќ зборуваше и за средбите меѓу Трамп, Путин и Си Џинпинг на самитот Г20.

-Трамп самиот најави дека ќе се сретне со двајцата лидери на самитот Г20. Тоа е самит на најзразвиените земји, а дали ќе има билатерални средби тоа ќе видиме и по протоколите кои тоа обично го одлучуваат на самиот дел на настанат. Според најавите на Трамп, вели дека сака да ги подобри односите со Кина и Русија. Со Кина е во трговска војна и тоа влијае врз целата светска економија, а Русија и САД се во конфорнатиција на неколку точки меѓу кои и прашањето за Иран, истакна Андоновиќ.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

Back To Top