skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Земјотрес од 8 степени го погоди Перу

Земјотрес од 8 степени го погоди Перу
  • 26.05.2019

Земјотрес со интензитет од 8 степени денеска го погоди северно Перу, на длабочина од нешто повеќе од 100 километри. Земјотресот погодил 180 километри западно од Мојобамба, а досега не се пријавени повредени или жртви.

Претседателот на Перу, Мартин Вискара, на Твитер напиша дека е во тек процена на погодените области и ги повика луѓето да останат смирени.

Локалните власти за справување со катастрофи ги потсетуваат луѓето да бидат подготвени за сериозни земјотреси со чување при рака на залихи за вонредни случаи и одржување семејни вежби.

Моќниот земјотрес бил почувствуван дури до Богота, Колумбија, оддалечена околу 2.000 километри.

Back To Top