skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

За десет години околу 560.000 албански граѓани добиле дозвола за прeстој во ЕУ

За десет години околу 560.000 албански граѓани добиле дозвола за прeстој во ЕУ
  • 26.10.2018

Податоците објавени од Евростат потврдуваат дека за подобар живот албанските граѓани се повеќе сакаат да ја напуштат земјата.

Според Евростат,  Албанија се смета за земја со најголем број граѓани кои добиле дозвола за престој во некоја од земјите членки на ЕУ или околу 560.000, при тоа поголем процент од нив добиле и државјанство на таа земја. Најголем број од нив станале грчки државјани.

– И во 2017 година, Албанија го зазема првото место според бројот на емигранти, кои добиле дозвола за престој. Најголем број или 19.656 албански граѓани добиле дозвола за престој во Италија, потоа следи Грција, каде дозвола за престој добиле 16.468 албански граѓани, се наведува во извештајот на Евростат.

Босна и Херцеговина и Србија се другите две земји од Балканот кои имаат голем број граѓани кои добиле дозвола за престој. По нив следува Косово, од каде само лани дозвола за престој добиле 26.000, по што доаѓаат македонските граѓани.

Доколку се погледнат податоците на Државниот инситут  за статистика на Албанја лани земјата ја напуштиле 40.000 лица, што е значително  поголем број споредено со претходната година.

Ако се направи пресметка, во последните десет години околу 560.000 албански граѓани првпат добиле дозвола за престој во земјите на ЕУ.

Рекордна година по добиени дозволи за престој за албанските граѓани е 2008 година, кога таков документ првпат обезбедиле околу 100.000 лица.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top