skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

ЕУ и дава на БиХ дополнителни 10 милиони евра за мигрантите

ЕУ и дава на БиХ дополнителни 10 милиони евра за мигрантите
  • 19.08.2019

Европската комисија денеска донесе одлука да издвои 10 милиони евра дополнителни средства за поддршка на Босна и Херцеговина во решавање на проблемите поради зголемениот број мигранти и бегалци.

Со тоа, вкупното финансирање на ЕУ за миграцискиот проблем во БиХ од почетокот на 2018 година е 34 милиони евра.

Фондовите на ЕУ во најголем дел ќе се користат за формирање дополнителни центри за привремен прием и обезбедување на основни услуги и заштита, вклучително и храна и сместување, како и пристап до санитарни услови и хигиена.

Според официјални податоци, во БиХ од јануари 2018 година влегле речиси 36.000 бегалци и мигранти.

Back To Top