skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски
В понеделник оставка од Котевски, но и извештај од истрагата за инцидентите
Манчевски: Неколку дена пред Конгресот на СДСМ ќе биде познат кандидатот за претседател
Осудените за „Диво насеље“ со отворено писмо до Ахмети, Груевски и Мијалков
Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Британија обвини двајца Руси за труењето на Скрипал и неговата ќерка

Британија обвини двајца Руси за труењето на Скрипал и неговата ќерка
  • 05.09.2018

Британските власти именуваа двајца Руси за кои е подигнато обвинение поради труењето со нервен агенс на  поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солзбери.

– Издаден е налог за апсење. Осомничени се Александар Петров и Руслан Боширов. Тие се на околу 40 години и патувале со руски пасоши под лажен идентитет, нагласи началникот на полицијата за борба против тероризмот.

Двајцата Руси се соочуваат со обвиненија за криминален заговор со цел убиство на Скрипал и употреба на хемиско оружје.

Според Обвинителството, тие имаат доволно докази за покренување истрага против Петров и Боширов.

Скрипал и неговата ќерка беа отруени во март оваа година. Тој инцидент предизвика дипломатска војна меѓу Британија и Русија бидејќи официјален Лондон ја обвини Моксва за нападот.

Русија негира вмешаност во инциднетот.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top