skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Катица Јанева ќе одлучува дали ќе ги изземе Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од „Титаник 3“
Петнаесет-годишно момче се удави во Пчиња
Пожарот кај Пинтија ставен под контрола
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

ГШ во Дамаск: Сириската армија го презеде градот Манбиџ

ГШ во Дамаск: Сириската армија го презеде градот Манбиџ
  • 28.12.2018

Единици на сириската армија денеска презедоа контрола врз градот Манбиџ, на 85 километри од Алепо, поставувајќи национално знаме, изјави претставник на Генералштабот на вооружените сили на Сирија.

Москва веднаш ја поздрави информацијата дека сириската армија го освоила Манбиџ, кој претходно беше под контрола на курдски групи.

– Безусловна поддршка, тоа е позитивен чекор кон стабилизирање на ситуацијата, истакна портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Според соопштението, војската влегла во градот како одговор на повик од населението и согласно поставената задача за зачувување на државниот суверенитет врз целата територија на земјата.

Back To Top