skip to Main Content

Во САД и до минус 50 степени, Трамп се прашува каде е глобалното затоплување

Во САД и до минус 50 степени, Трамп се прашува каде е глобалното затоплување
  • 30.01.2019

Делови на САД до крајот на неделава ќе бидат зафатени со могу ниски температури кои ќе се спуштат и до минус 53 степени, предупредуваат метеоролозите.

Најстудено ќе биде денеска, а Чикаго ќе биде постуден и од Антарктикот, јави Би-Би-Си, додавајќи дека волку ниски температури се случуваат еднаш во 25 години.

Исклучително ниски температури ќе почувствуваат најмалку 55 милиони луѓе.

Вонредна состојба е прогласена во Висконсин, Мичиген, Илиноис, Алабама и Мисисипи, а властите во Ајова ги предупредија граѓаните додека престојуваат на отворено да не вдишуват длабоко и да не зборуваат многу.

Во северозападиот дел на САД се затворени илјадници училишта.

Американскиот метеоролошки завод објави дека и само 10 минути престој на волку студено време би можело да доведе до сериозни смрзнатици.

По овој повод се огласи и американскиот претседател Доналд Трамп кој на Твитер напиша дека на „преубавиот Среднен запад“, температурите достигнуваат и до минус 60 степени и оти луѓето не можат да издржат надвор ниту неколку минути.

– Што по ѓаволите, се случи со глобалното затоплување ? Те молам врати се брзо, ни требаш, напиша Трамп на Твитер

Back To Top