skip to Main Content

Во поплавите во Индија загинаа 16 лица, 140 илјади се раселени

Во поплавите во Индија загинаа 16 лица, 140 илјади се раселени
  • 08.08.2019

Најмалку 16 лица ги загубија животите во поплавите по обилните врнежи во западноиндиската држава Махараштра, а раселени се повеќе од 140.000 луѓе, соопштија денеска локалните власти.

Илјадници камиони се заробени на националниот автопат што ги поврзува Мумбај и Бангалор, бидејќи патиштата се поплавени на неколку места.

Метеоролозите најавија нови обилни врнежи од дожд во текот на следните три дена, поради што властите испратија повеќе тимови за спасување во загрозените области.

Back To Top