skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
1ТВ: ММА манипулира дека Основен суд – Скопје 2 и досудил оштета на 1ТВ
Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ
Репортери без граници: Северна Македонија останува на 95-то место според индексот за слобода на медиумите
Неформален состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Воени вежби во Венецуела, зголемување на наталитетот во Унгарија – анализа во Студио 1

Воени вежби во Венецуела, зголемување на наталитетот во Унгарија – анализа во Студио 1
  • 11.02.2019

Актуелните случувања во светот беа тема на разговор во отвореното Студио 1 со Влатко Чаловски и Дејан Андоновиќ, со главен фокус на Венецуела каде се случуваат најголемите воени вежби од 10-ти до 15-ти февруари.

-Мадуро сака да му покаже на светот со каква армија располага. Тоа е најмоќна армија во Латинска Америка. Има околу 200,000 активни војници, а во случај на војна може да дојде до милион. Венецуела се соочува со стравување од граѓанска војна, па така Мадуро, сака да игра на таа карта, да ги исплаши неговите офицери. Голем број од генералите имаа големо учиество во корпорациите во Венецуела па оттаму му се лојални на Мадуро, а американците се обидуваат да ги поткупат и велат дека сите кои ќе преминат на страната на Гуидо ќе си ги задржат позициите и имотот што го имаат стекнато, анализира Андоновиќ.

Андноновиќ се осврна и на годишното обраќање до нацијата на унгарскиот претседател Виктор Орбан со фокус на наталитетот во земјата.

-Во својот предизвборен говор вели дека жените кои имаат 4 деца ќе бидат доживотно ослободени од данок. Доколку имаат трето дете, а имаат земено кредит, тие кредити ќе им бидат протстени, вели Андоновиќ.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top