skip to Main Content

(Видео) Атентат врз обвинител од Албанија поврзуван со подземјето – болницата во Тирана под полициска опсада

(Видео) Атентат врз обвинител од Албанија поврзуван со подземјето – болницата во Тирана под полициска опсада
  • 01.11.2019

Обвинителот Арјан Ндоја од Драч е повреден во обидот за атентат во крајбрежниот град. Инцидентот се случил вечерва на автопатот Драч – Тирана.

Ндоја во возилото бил заедно со Александар Лахо и Енди Малоку, кои исто така се повредени и со возило на Итна медицинска помош префрлени во болница.

Малоку поминал со лесни телесни повреди и трауми. Целата болница во Тирана е под силно полициско обезбедување.

Според тамошните информации, атентатот бил добро организиран , бидејќи е реализиран далеку од деловни субјекти и на место каде немало безбедносни камери.

Медиумите додаваат дека најверојатно цел на нападот бил Ндоја, кој во неколку наврати постојано се поврзуваше со организираниот криминал, за што зборуваше и албанскиот премиер Еди Рама.

Полицијата работи на случајот и фаќање на атентаторот односно атентаторите.

фото: infoelbasani.al

Back To Top