skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Бугарија: 94 отсто од децата се секојдневно на интернет

Бугарија: 94 отсто од децата се секојдневно на интернет
  • 30.10.2018

Речиси сите деца во Бугарија, односно 94 отсто, се онлајн секој ден, соопшти Георги Апостолов од Центорот за безбеден интернет на конференција во Софија.

Над 50 отсто деца на возраст од седум години веќе се со профили на интернет додека лани, имало регистрирано 4.096 случаи на детска порнографија, пренесува весникот „Труд“.

Се зголемуваат и неточните податоци за возраста на интернет – 40 отсто од децата меѓу 12 и 14 години веќе имаат профили и секој може да прими информација од нив. Четириесет и осум отсто од тие деца, како и нивните родители не разликуваат вистина од лага на интернет. Над 30 отсто од снимките со детска сексуалност се направени од самите деца, објави весникот.

Законот за кибербезбедност во Бугарија се очекува да влезе во Собранието на разгледување во текот на оваа недела.

Back To Top