skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

Британија: Го поддржуваме Гуаидо, изборите во 2018 не беа фер

Британија: Го поддржуваме Гуаидо, изборите во 2018 не беа фер
  • 24.01.2019

Британија го поддржува опозицскиот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо како претседател на демократски избраното Национално собрание, соопшти денеска портпаролот на британската премиерка Тереза Меј, истакнувајќи дека претседателските избори одржани во Венецуела во 2018 ние беа ниту слободни, ниту фер.

– Во целост го поддржуваме демократски избраното Национално собрание со Хуан Гуаидо како претседател, истакна портпаролот.

Според него, Британија ја смета за сосема неприфатлива одлуката на Венецуела за прекин на дипломатските односи со САД.

Back To Top