skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО
Кандидатите за технички експерти на интервју во собраниската комисија за надзор на следењето комуникации
Димитров во Грац на дебата за Преспанскиот договор и евроинтергацијата
Павлопулос: Грција ја поддржува европерспективата на Северна Македонија, но потребно е да се исполнат предусловите
Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Бразил праќа војска поради мигрантите од Венецуела

Бразил праќа војска поради мигрантите од Венецуела
  • 20.08.2018

Бразилската Влада планира испраќање војници во Пакараима, откако жителите на тој пограничен град нападнале мигранти од Венецуела.

Бразилското Министерство за јавна безбедност има намера да испрати најмалку 60 војници од елитните сили во Пакараима.

Во изминатите години во тој град се упатија десетици илјади луѓе од Венецуела кои ја напуштија својата држава поради економската и политичка криза.

Жителите на градот нападнале мигранти откако во саботата бил ограбен и избоден со нож локален сопственик на продавница. За нападот се одговорни четворица мигранти.

Според податоци на хуманитарна органзиација, најмалку 1.200 мигранти поради насилствата се вратиле во Венецуела. Проценките се дека повеќе од 50 илјади жители на Венецуела преминале во Бразил.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top