skip to Main Content

Бенон: Ултрадесничарските патриоти се новата елита на Европа

Бенон: Ултрадесничарските патриоти се новата елита на Европа
  • 23.09.2018

Поранешниот стратег на изборната кампања на американскиот претседател Доналд Трамп, Стив Бенон, во Рим изјави дека ултрадесничарските патриоти се „новата елита” на Европа.

– Новата елита во овие популистички движења се патриотите во општеството, изјави Бенон синоќа на форум во Рим.

Тој ги пофали популистичките лидери во Европа, а како еден од примерите ја издвои италијанската влада, пренесува Танјуг.

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, кој исто така говореше на форумот, рече дека меѓу припадниците на ултрадесничарскиот спектар има и „вистински бранители на европските вредности“.

Back To Top