skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Американскиот разурнувач „Доналд Кук“ се вкотви во Одеса

Американскиот разурнувач „Доналд Кук“ се вкотви во Одеса
  • 25.02.2019

Американскиот ракетен разурнувач „Доналд Кук“ вплови во украинското пристаниште Одеса, каде што ќе остане до 27 февруари.

„Доналд Кук“ во црноморскиот регион е присутен од 19 февруари. Според Командата на шестата американска воена морнарица бродот спроведува „операции за осигурување на безбедност на море“.

Екипажот веќе учествуваше во воените вежби со турската фрегата „ТЦГ Фејт“. Слични маневри се планирани и со бродовите на украинската воена морнарица.

Тоа е втор пат за една година американски разурнувач да вплови во Црно Море. „Доналд Кук“ кон крајот на јануари пет дена беше вкотвен во грузиското пристаниште Батуми.

Руски бродови ја набљудуваат акцијата на американскиот брод.

Back To Top