skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Али Акбар Велајати: Иран нема намера да се повлече од Сирија

Али Акбар Велајати: Иран нема намера да се повлече од Сирија
  • 13.07.2018

Иран нема намера да си замине од Сирија и покрај притисоците од страна на САД и Израел, изјави денеска во Москва советниот на иранскиот врховен верски лидер ајатолоахот Али Хамнеи, Али Акбар Велајати.

Тој нагласи дека Техеран своето воено присуство во Сирија го координира со властите во Москва и Дамаск.

Велајати, кој е поранешен ирански министер за надворешни работи, престојува во Москва на неколку дена пред средбата на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп во Хелсинки, на која се очекува состојбата во Сирија да биде една од централните теми.

САД и Израел инсистираат на иранско повлекување од Сирија, додека Русија оценува дека не е реално да се очекува Иран целосно да се повлече од земјата, имајќи пред вид дека Техеран е главен регионален сојузник на властите во Дамаск.

Велајати се осврна и на обновата на американските санкции кон Иран, по одлуката на Трамп за повлекување на САД од договорот за иранската нуклеарна програма, оценувајќи дека тоа би можело да доведе до пораст на цените на нафтата на светските берзи.

Back To Top