skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Австралија: 500 милиони долари за борба со климатски промени во реонот на Тихиот Океан

Австралија: 500 милиони долари за борба со климатски промени во реонот на Тихиот Океан
  • 13.08.2019

Австралија ќе обезбеди 500 милиони долари (338 милиони американски долари) за справување со проблемите од климатските промени во Тихоокеанскиот регион.

Парите ќе се потрошат за зголемена готовност за заштита од природни непогоди и за инвестиции во обновливи извори на енергија.

– Тихиот Океан е нашиот дом што го споделуваме со семејство држави и народи, изјави австралискиот премиер Скот Морисон.

Канбера ќе обезбеди помош за изградба на електроцентрала на Соломонските Острови, патишта и мостови во Папуа Нова Гвинеја и училишта на Кирибати. Новите 500 милиони долари ќе бидат за петгодишен период и се дополнување на 300 милиони долари за периодот 2016-2020 година.

Back To Top