skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Ѓоковиќ го прегази Надал во финалето на Австралија Опен

Ѓоковиќ го прегази Надал во финалето на Австралија Опен
  • 27.01.2019

Новак Ѓоковиќ дополнително се зацврсти на лидерската позиција на АПТ рангирањето откако денеска без поголеми проблеми го победи Рафаел Надал во финалето на Австралија Опен.

Првиот светски рекет со 3:0 славеше над Надал за рекордна седма титула на Австралија Опен. Со ова Ѓоковиќ стана првиот тенисер кој успеал да освои седум титули на еден Френ слем.

Ѓоковиќ сега има 15 грен слем трофеи со што го надмина легендарниот Пит Сампрас. На вечната листа втор е Надал со 17 а Федерер има засега недостижни 20 пехари.

Кај дамите титулата на Австралија Опен ја освои Наоми Осака по победата над Петра Квитова во три сета.

Back To Top