skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Собраниската Комисија утре ќе ја започне дебатата по уставните амандмани
Со дополнителни докази на одбраната продолжува судењето за „27 април“
Трајковски по посетата на Груевски во Будимпешта, без коментар пред денешното рочиште за насилството во Центар
Во Врховен расправа по жалбата на Митриновски околу неговото разрешување
Мицоткаис до Ципрас: Не ја спасивте Македонија, туку отстапивте македонска националност и јазик
Гутереш: Преспанскиот договор е пример за мирно решавање спорови
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

Фетел вети: Оваа сезона нема да заврши како претходната

Фетел вети: Оваа сезона нема да заврши како претходната
  • 31.07.2018

Пилотот на Ферари во Формула 1, Себастијан Фетел се закани дека нема да дозволи оваа сезона да заврши на сличен начин како претходната, кога неговиот голем конкурент од Мерцедес, Луис Хамилтон, ја грабна титулата со своите силни настапи по летната пауза.

Во последните две трки Фетел доживеа големи разочарувања, губејќи во Германија поради своја грешка на дождливата патека. Во неделата во „Хунгароринг“, тој едноставно не можеше да го совлада Хамилтон, особено по лошата стратегија во боксот.

Во текот на следните 3 недели шампионатот е на пауза, а Фетел заостанува 24 поени зад лидерот Хамилтон.

– Како што беше случај досега, инерцијата оди од еден камп до друг. Не си направив услуга пред една недела во Германија, но мислам дека тоа е дел од натпреварувањето. Се случуваат такви работи, вели Германецот.

Тој смета дека минатата година го загубиле шампионатот само поради тоа што нивниот автомобил не беше доволно брз во завршната фаза од сезоната, но сега работите се поинакви.

– Се надевам дека сега ќе биде различно. Дотука покажавме дека болидот ни е многу поефикасен и се уште има голем потенцијал, кој треба да го откриеме. Затоа сум уверен дека можеме да се подобриме. Очекувам возбудлив втор дел од сезоната, додаде Фетел.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top