skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Федерер ја започна 2019-та со победа за 57-минути

Федерер ја започна 2019-та со победа за 57-минути
  • 01.01.2019

Роџер Федерер ја започна новата 2019 година со победа за само 57 минути против Американецот Франсоа Тиафо. Двајцата се сретнаа на првиот натпревар меѓу Швајцарија и САД од групата „Б“ на неофицијалното Светското првенство во тенис за мешани тимови, а Швајцарецот победи со 6:4, 6:1.

Триесет и седум годишниот носител на 20 Гренд-слем титули забележа 13 аса на неговата сметка и покажа многу силна игра во втората половина од натпреварот. Федерер и Тиафо ги освоија своите сервиси до 4:4 во првиот сет, по што Маестро одеднаш презеде целосна контрола над она што се случува на теренот во Перт, земајќи седум последователни гема.

Така за помалку од еден час Федерер ја постигна втората победа во сингл на турнирот и успеа да сочува сили за претстојниот подоцна денес натпревар во мешани двојки, во кој ќе има своевиден судир меѓу двајцата најуспешни активни спортисти – Федерер во швајцарскиот тим и Серена Вилијамс во американскиот.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top