skip to Main Content

Федерер по десетти пат го освои турнирот во Базел

Федерер по десетти пат го освои турнирот во Базел
  • 27.10.2019

Швајцарецот Роџер Федерер го освои турнирот во родниот Базел по јубилеен 10-ти пат. Тој денеска во финалето го совлада Алекс Де Минаур од Австралија со 2-0.

Федерер двата сета ги доби со по 6:2, 6:2.

Мечот траеше 1 час и 9 минути.

Наградниот фонд на турнирот изнесуваше два милиона евра.

Back To Top