skip to Main Content

Титулата оди во синиот дел на Манчестер

Титулата оди во синиот дел на Манчестер
  • 16.04.2018

Фудбалерите на Мачестер Сити ја освоиа премиер лигата на четири кола пред крајот на првенството.

Екипата на Пеп Гвардиола поред триумфот над Тотенхем во гости,му беше потребен и пораз на градскиот ривал Јунајтед на олд трафорд од екипата на Вест Бромвич Албион.

Тоа и се случи.Сити славеше на Вембли со 1:3,додека црвените ѓаволи ден подоцна загубија од ВБА со 0:1.

Така граѓаните беа промовирани во нови шампиони на Англија,бидејки градските ривали ги делат 16 бода,а до крајот на првенството и едните и другите треба да одиграат 5 натпревари.

Јасно е дека разликата е недостижна па затоа пехарот оди во синиот дел на Мачестер.

Back To Top