skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Спорт 1: Ванчо Димовски и Филип Лазаров по повод пласманот на ЕП 2020 (ВИДЕО)

Спорт 1: Ванчо Димовски и Филип Лазаров по повод пласманот на ЕП 2020 (ВИДЕО)
  • 15.06.2019

Сениорската ракометна репрезентација на едно квалификациско коло до крајот го завери пласманот на Европското Првенство 2020, кое за прв пат ќе се одржи во три различни земји, Австрија, Норвешка и Шведска.

Нашиот Национален тим предводен од селекторот Данило Брестовац со гостинската победа над Турција (25:26)  во 5.коло и официјално го потврди петтото по ред учество на европските шампионати. Останува уште последниот натпревар против Грција во Струмица (недела 18.ч) за комлетирање на евро-квалификациите, а Македонија со победа или реми ќе остане на врвот во нашата група, привилегија за втор шешир пред ждрепката која би ни донела полесни противници на ЕП во јануари наредната година.

За квалитетот на овој репрезентативен ростер, за очекувањата и можностите на Македонија во иднина, поранешните репрезентативци Ванчо Димовски и Филип Лазаров дадое свое видување во најновото издание на „Спорт 1“ на 1ТВ.

Back To Top