skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Романка или Украинка за прв пат во финалето на Вимблдон

Романка или Украинка за прв пат во финалето на Вимблдон
  • 11.07.2019

Што и да се случи на полуфиналниот меч помеѓу Симона Халеп односно Елина Свитолина ќе се испише историја на Вимблдон. Или Хапел ќе триумфира и ќе стане првата романка која се појавила во финалето на дамите, или пак Свитолина ќе биде првата украинка на која тоа и пошло од рака. Ова за Халеп е втор ваков излет во полуфиналето на ВИмблдон откако во 2014 година загуби од канаѓанката Јуџин Бушар, а од друга страна веќе има искуство со освоен гренд слем кога триумфираше на мнатогодишниот ролан гарос. Од друга страна Свитолина е првата украинка која се појавила во едно гренд слем полуфинале. Нивниот меч заочнува од 15:30 часот.

Back To Top