skip to Main Content

Романка или Украинка за прв пат во финалето на Вимблдон

Романка или Украинка за прв пат во финалето на Вимблдон
  • 11.07.2019

Што и да се случи на полуфиналниот меч помеѓу Симона Халеп односно Елина Свитолина ќе се испише историја на Вимблдон. Или Хапел ќе триумфира и ќе стане првата романка која се појавила во финалето на дамите, или пак Свитолина ќе биде првата украинка на која тоа и пошло од рака. Ова за Халеп е втор ваков излет во полуфиналето на ВИмблдон откако во 2014 година загуби од канаѓанката Јуџин Бушар, а од друга страна веќе има искуство со освоен гренд слем кога триумфираше на мнатогодишниот ролан гарос. Од друга страна Свитолина е првата украинка која се појавила во едно гренд слем полуфинале. Нивниот меч заочнува од 15:30 часот.

Back To Top