skip to Main Content

Погба притиска за трансфер во јануари

Погба притиска за трансфер во јануари
  • 27.09.2019

Играчот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Пол Погба ќе даде се од себе за да го напушти клубот во јануари. Французинот сакаше да замине во текот на летото, но тогаш трансферот не се оствари. Клубот дури се обидува да го убеди Погба да потпише нов договор, но тој нема намера да го стори тоа, јавуваат медиумите на Островот. Пред неколку дена, се појави информација дека Мино Рајола ќе побара за својот клиент плата од 600 000 фунти неделно, а со тоа ќе го откаже Јунајтед од намерата да понуди нов договор.

Самиот Погба е повторно незадоволен, верувајќи дека неговиот статус во клубот не одговара на неговите квалитети. Сепак, менаџерот на тимот, Оле Гунар Солскјер не е загрижен за тоа да носи одлуки, што не му се допаѓаат на Французинот. Пред два дена, Погба се врати во игра по повредат и започна како носител на натпреварот во Лига Купот со Рочдејл. Иако беше еден од најискусните играчи во составот, и покрај отсуството на Ешли Јанг и Давид де Хеа, Погба не ја доби капитенската лента што му беше врачена на младиот Аксел Туанзебе. После тоа, Погба не беше вклучен ниту во петте играчи кои ги изведоа пеналите, што им овозможи на „црвените ѓаволи“ да поминат во следната рунда.

Желбата на Погба е или да се пресели во Реал Мадрид или да се врати во Јувентус. Сепак, постојат два проблеми. Едната е големата трансфер сума што клубот ја сака за Французинот, а другата е дека Солскјер веќе има многу ограничени избори во средниот ред, па затоа мора да ги најде вистинските играчи пред да се раздели со Погба.

Back To Top