skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Денеска во 18 часот седница на ЦО на СДСМ за кадровските промени
Последен ден од изборите во ЕУ, првичните резултати пред полноќ
Од среда започнува пријавувањето за социјална помош во центрите
Торонто влезе во големото НБА финале
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Официјално: Уште една легенда, по 18 години, ќе се збогува со Рома

Официјално: Уште една легенда, по 18 години, ќе се збогува со Рома
  • 14.05.2019

Даниеле Де Роси и официјално по крајот на сезоната нема да остане фудбалер на Рома.

„Волчицата“ соопшти дека нема да му го продолжи договорот на 35-годишниот играч од средниот ред, кој цели 18 години му беше верен на клубот.

Заедно со Тоти, Де Роси важи за легенда на клубот, но за разлика од Франческо, Даниеле нема да ја заврши кариерата во Рим, чека понуда од САД, каде најверојатно ќе се пресели летово.

Де Роси со Рома освои три титули. Две во Копа Италија, а една во Суперкупот против Интер во 2007-та година, кога го постигна голот на победа.

Во националниот дрес на Италија одигра 127 натпревари, освојувајќи светска титула, а со младинската генерација беше првак на Европа. Пред него по бројот на настапи се само Канаваро, Буфон и Малдини.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top