skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Одличен почеток на годината за Мареј

Одличен почеток на годината за Мареј
  • 01.01.2019

Поранешниот број 1 во тенисот, Енди Мареј ја започна новата година со победа. Шкотот го победи Австралиецот Џејмс Дакворт со 6:3, 6:4 во натпревар од првиот круг на турнирот во Бризбејн.

Претставникот на домаќинот направи брејк во шестиот гем на првиот сет, но веднаш го врати. Двократниот шампион на „Вимблдон“, сепак, го освои следниот сервис гем и веднаш потоа и првиот дел. Дакворт, кој е 234-ти во светот, беше рамноправен во поголемиот дел од вториот сет, а дури имаше и четири шанси да направи брејк во вториот гем. Мареј сепак се справи подобро и го заврши натпреварот за помалку од 90 минути.

За Британецот, тоа беше прва победа од септември, откако го повреди бутот што ја ограничи неговата мината сезона на шест турнири. Мареј е двократен шампион во Бризбејн, каде што нема пораз, а денес тој ја забележа десеттата последователна победа.

Шкотот објасни дека чувствувал болка во бутот, но таа не му пречела на играта.

– Денес имаше моменти во кои не се чувствував удобно, но не до тој степен, што ги ограничува моите удари или движењето во поголем дел од натпреварот, изјави Мареј по мечот.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top