skip to Main Content

Новицки: Ќе бидам тука и следната сезона

Новицки: Ќе бидам тука и следната сезона
  • 28.03.2018

Кошаркарот на Далас Маверикс, Дирк Новицки, истакна дека се чувствува одлично и дека за овој клуб планира да ја одигра и 21 – та сезона.

Германецот има договор за уште една сезона, иако во јуни ќе наполни 40 години.
-Како стојат нештата планирам да играм, токму затоа потпишав и двогодишен договор. Се чувствувам одлично, а оваа сезона пропуштив само еден натпревар, потенцира Новицки.

Сезонава легендарниот германски кошаркар играше на 72 натпревари, а во просек на теренот помина по 26,4 минути. Тој оствари во просек по 12,3 поени, 5,7 скокови и 1,6 асистенции по натпревар.

Back To Top