skip to Main Content

Наваро рамо до рамо со Кори Гоф

Наваро рамо до рамо со Кори Гоф
  • 11.07.2019

 

Тоа што Кори Гоф доби енормно голема популарност по овогодинешниот настап на Вимблдон, тоа не значи дека таа е единствената американска тенисерка која се смета за огромен талент и питенцијал на светскиот тенис.

Ема Наваро дел од јуниорскиот дел од Вимблдон има 18. Години во моментов и е ќерка на милијардерот Бен Наваро. Таа денеска ќе игра во против јапонката Нацуми Кавагучи за да се пласира во полуфиналето. Наваро не успеа да го освои јуниорскиот Ролан Гарос загуби во финалето, а овојпат таа се надева дека ќе стигне до самиот крај. Во моментов, таа е на 607 место на ВТА листата.

Матушевич е новиот домашен фаворит

Уште еден дуел од јуниорскиот дел од Вимблдон денеска ќе биде во центарот на вниманието. Британецот, Антон Матушевич е новата надеж на домаќините на најпрестижниот тениски турнир на светот, а тој веќе направи сензација на овој турнир совладувајќи го првиот носител данецот Холгер Витус Нодсков Руне во третото коло. Денес на програмата е четвртфиналето, а МАтушевич игра против јапонецот Шинтаро Мочизуки.

 

Back To Top