skip to Main Content

Модриќ е првиот добитник на Златната топка во последните 26 години што не успеал да добие номинација за следната година

Модриќ е првиот добитник на Златната топка во последните 26 години што не успеал да добие номинација за следната година
  • 22.10.2019

Франс Фудбал ги објави 30 претенденти за освојувач на Златната топка која се доделува за најдобар играч на светот во 2019 година. Минатогодишниот лауреат Лука Модриќ, кој игра за Реал Мадрид, не се најде на списокот.

За прв пат по 26 години, победникот на „Златната топка“ не доби номинација за следната година. Последен пат таков случај беше во 1992 година кога победи Марко ван Бастен, но не беше номиниран во 1993 година.

Трофеј за најдобриот фудбалер на годината се доделува од 1956 години, го освои Англичанецот Стенли Метјус.

Back To Top