skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Македонската карате репрезентација подготвена за медали на СП во Шпанија

Македонската карате репрезентација подготвена за медали на СП во Шпанија
 • 02.11.2018

Дека, каратето е меѓу најуспешните и најтрофејните спортови во Македонија, говорат постигнатите резултати, историски, изминатиов период. Шанса за нови медали македонската карате репрезентација ќе има на претстојното СП во Шпанија, каде од 6 до 11 ноември учество ќе земат 13 наши репрезентативци, од вкупно 1117 натпреварувачи од 14 земји учеснички.

Директорот на Агенцијата за Млади и спорт, Дарко Каевски, денеска им посака голем успех на прес-конференцијата во нивна чест.

„Успесите кои ги донесоа претходната генерација каратисти и актуелните, денеска одиме со ново поглавје. АМС секогаш е појдовна и завршна точка на нашите спортисти. Нашите каратисти редовно се враќаат со медали од големите натпреварување, верувам дека оваа генерација ќе ја продолжи традицијата и повторно ќе освои многу медали. Им посакувам успех и среќа на нашите спортисти“, кажа Каевски.

Еден од каратистите, Емил Павлов, вели дека е подготвен и мотивиран затоа што оди како актуелен европски шампион.

„Подготвен сум, мотивиран одам како актуелен европски првак. Притисокот е на највисоко ниво, но кога и да сум под притисиок се борам доста добро и постигнувам резултати. Моите противници ги знам, ги имам победувано и верувам во себе дека можам да дојдам до голем резултат и да ја израдувам македонската јавност“, се надева Павлов.

Каратистот Берат Јакупи, кој освои златен медал во категоријата до 84 килограми на Медитеранските игри кажа дека секој турнир е важен за нив, а посебно СП во Мадрид.

„Каратето откако влезе во ОИ секој турнир и првенство е важен за нас, но најважен е СП во Мадрид и тоа е еден голем притисок за нас, но оваа година трениравме напорно и последните подготовки ги завршивме силни и сме подгтотвени за успех. Оптимисти сме и јас лично, дека оваа последна година ги победив сите најдобри броци во светот. Но мораме да биде сконцентрирани за да стигнеме до финале“, вели Јакупи.

Карате репрезентацијата в недела патува за Шпанија, каде преку СП ќе го трасира патот до Олимписките игри во Токио 2020.

Македонија на СП во Шпанија ќе настапи со:

 1. Емил Павлов – 60 кг.
 2. Давид Петков – 67 кг.
 3. Азиз Исмаил -75 кг.
 4. Берат Јакупи – 84 кг.
 5. Мартин Несторовски + 84 кг.
 6. Сара Радичевска – 50 кг.
 7. Јована Георгиева – 55 кг.
 8. Наташа Стефановска – 61кг.
 9. Моника Стефановска – 68 кг
 10. Жарко Арсовски – настапува во екипниот дел
 11. Петар Заборски – настапува во екипниот дел
 12. Фери Исиќ – кати
 13. Пулексена Јованоска – кати

 

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top