skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Груевски останува во Будимпешта
Шекеринска во Брисел: Билатерални средби со министри за одбрана на НАТО земји
Ексклузивно интервју со Бојан Јовановски – петок 21:00 во Отворено Студио 1
Презентација на втор мониторинг извештај за работата на Државното правобранителство- „Заедно во борба против корупција“
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Македонија остана без знаменосецот – Ана Марија дисквалификувана на МОИ во Буенос Аирес

Македонија остана без знаменосецот – Ана Марија дисквалификувана на МОИ во Буенос Аирес
  • 09.10.2018

Македонија остана без знаменосецот и спортистот од кого најмногу се очекуваше на Младинските олимписки игри (МОИ) во Буенос Аирес. Таеквондистката Ана Марија Георгиевска требаше да настапи во категоријата до 55 килограми, но, на официјалното мерење покажа 500 грами поголема тежина, доволно да биде дисквалификувана.

Веднаш за случајот преку социјалните мрежи информираше генералниот секретар на МОК, Сашо Поповски, кој всушност се обиде да го објасни аматерскиот пропуст поради кој Македонија остана без шанса да дојде до медал на Олимписките игри за млади.

МОИ во Буенос Аирес почнаа пред три дена и ќе траат до 18 октомври. Македонија сега останува со петмина спортисти Фахид Весели (карате), Драган Велинов (борење), Хамза Хашари (џудо), Миа Крстевска (пливање 100 и 200 метри грбно) и Берат Мустафа (атлетика 400 метри).

Back To Top