skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува комисиската расправа за одземање на имунитетот на Вељаноски
В понеделник оставка од Котевски, но и извештај од истрагата за инцидентите
Манчевски: Неколку дена пред Конгресот на СДСМ ќе биде познат кандидатот за претседател
Осудените за „Диво насеље“ со отворено писмо до Ахмети, Груевски и Мијалков
Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Македонија не памети успеси во атлетиката како сега, но услови и натаму – НЕМА! До кога? (ВИДЕО)

Македонија не памети успеси во атлетиката како сега, но услови и натаму – НЕМА! До кога? (ВИДЕО)
  • 02.11.2018

Атлетиката, трчањето, маратоните сѐ повеќе земаат замав во последниве години во Македонија. Сведоци сме на нови млади македонски атлетичари, кои се почесто не изненадуваат со блескави резултати и рекорди, кои дополнително влеваат мотивација и желба за уште поголеми успеси, сѐ со цел остварување олимписка норма.

Едни од најдобрите македонски атлетичари во овој момент се Дарио Ивановски и Адријана Поп Арсова, млади спортисти со огромни амбиции и зацртани високи цели пред себе.

Но и покрај тоа што Македонија не памети успеси како нивните и натаму македонските атлетичари мака мачат во зимскиот период бидејќи услови за тренирање речиси и да нема. Атлетска сала во Македонија – НЕМА. За билдање на формата во ноември, декември и јануари најчесто тренираат во Белград, Софија…ДО КОГА?

Во отвореното студио на „1ТВ“ разговаравме со Игор Јакимовски, човек кој сиот свој живот го вложува во атлетиката, трчањето, маратони и важи за најголем промотер на македонската атлетика. Игор, како се уште активен натпреварувач и тренер, на најдобар можен начин говори за успесите, за напорната работа, но и за сите недостатоци кога во прашање е атлетиката кај нас.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top