skip to Main Content

Куниеда по својот 43. Гренд слем трофеј

Куниеда по својот 43. Гренд слем трофеј
  • 14.07.2019

Роџер Федерер не е најуспешниот финалист на денешниот последен ден на овогодинешниот вимблдон. Јапонецот Шинго Куниеда ќе настапи во финалето за играчи во инвалоидска количка и ќе се обиде да ја освои неговата 43 гренд слем титула во кариерата. Негов противник е аргентинецот Густаво ХЕрнандез, а доколку му појде од рака ова ќе се израмни со холанѓанката Естер ВЕргер по бројот на титули. Евентуален тирумф на Куниеда ќе му ја донесе првата вимблдон сингл титула.

Back To Top