skip to Main Content

Колина се повлече од функцијата во УЕФА

Колина се повлече од функцијата во УЕФА
  • 02.08.2018

Легендарниот италијански фудбалски судија, Пјерлуиџи Колина, соопшти дека од лични причини се повлекува од функцијата претседетел на Судискиот комитет при УЕФА.

Колина оваа функција ја извршуваше изминатите осум години, а одлука ја соопшти денеска на семинарот за судии на УЕФА што се одржува во Нион.

На негово местото веднаш беше назначен неговиот сонародник познатиот судија Роберто Росети.

– Имав привилегија да бидам претседател на Судискиот комитет на УЕФА изминативе осум години. Горд сум на резултатите што ги постигнавме. Сакам да и се заблагодарам на УЕФА за силната поддршка која ми ја даде на судиите во изминативе години, како и на судиите за нивната посветеност, изјави Колина.

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, ја прифати оставката и му се заблагодари на Колина за неговиот придонес во европскиот фудбал.

Колина покрај оставката во УЕФА, останува да ја узвршува функцијата претседател на Судискиот комитет на ФИФА.

Back To Top