skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Каруана ќе го предизвика Карлсен во борбата за шаховскиот трон

Каруана ќе го предизвика Карлсен во борбата за шаховскиот трон
  • 28.03.2018

Американецот Фабиано Каруана ќе биде противник на Магнус Карлсен (Норвешка) во борбата за светската титула во шах, откако победи на „турнирот на кандидатите“ што се одржа во Берлин.

Каруана ќе се обиде да стане првиот Американец кој станал светски шаховски шампион, по Боби Фишер кој беше на тронот во 1972 година.

Партиите меѓу Каруана и Карлсен ќе се играат во Лондон во периодот од 9-28 ноември.

За триумфот во Берлин, Каруана заработи 95.000 евра

Back To Top