skip to Main Content

Тужби против Кендал Џенер и Емили Ратајковски

Тужби против Кендал Џенер и Емили Ратајковски
  • 07.09.2019

Две години по она што се случи на Fyre Festival, беа упатени повици до ѕвездите кои го промовираа и кои го најавија своето учество. Во 2017 година, кога заврши славната Коачела, беше најавено времето на т.н. Фејер фестивал, кој тврдеше дека ќе биде „фестивал на богатите“.

Настанот е предвидено да се одржи на приватен остров кој се наоѓа на Бахамите, со билети од 12.000 американски долари. Учествуваа уметници како Тига, Мајор Лазер, Блинк-182, Пуша Т и многу други. Ветувањето за посетителите беше дека ќе добијат приватни авиони, прекрасни шатори за сместување, гурмански оброци подготвени од реномирани готвачи.

Емили Ратајковски, Бела Хадид и Кендал Џенер се меѓу sвездите кои го промовираат фестивалот. Голем број на влијатели на Инстаграм и богати обожаватели на музика изразија желба да присуствуваат на настанот и со месеци се подготвуваа за тоа.

Проблемот беше што немаше таков настан. Корисниците на Твитер и Инстаграм споделија објавувања во кои се открива огромната измама што е Фестивалот Фиер. Нема шатори, а на нивно место се ставаат само душеци на отворено. Вашиот багаж е фрлен директно на земја, а важните и кршливи работи одвнатре тешко можат да останат здрави.

Оние што ќе преживеат треба да бидат затворени во ормани кои всушност немаат клучеви и можат да се отворат во секое време. Гурманските јадења се состојат од зелена салата со две парчиња леб и растопено сирење, служено во … картонска кутија.

фестивал

Фото: Ројтерс

Ако сакате да заминете, не можете затоа што сте затворени на аеродром без храна и вода. На лице место немаше медицински тим да се грижи за посетителите.

Сепак, еден од раперите зад настанот во 2017 година излезе со официјален став на Твитер. Rа Рох изјави дека Фери фестивалот не е навистина измама, но тој исто така не може да објасни што се случило.

фестивал

Фото: Ројтерс

Сега, две години подоцна, јасно е дека Кендал Џенер и Емили Ратајковски ќе бидат поканети да учествуваат во рекламните кампањи на фестивалот. Е! Вести ги цитира судските документи според кои ѕвездите ќе бидат тужени за да ги вратат парите што ги добиле за рекламирање на настанот.

Според тврдењето, Џенер добила 275.000 американски долари на објавувања на социјалните мрежи за рекламирање, но не соопштила точно што работи. Во тужбата се додава дека моделот ги натерал потрошувачите да веруваат дека Кание Вест ќе биде еден од изведувачите на настанот.

Истото важи и за Емили Ратајковски, која е обвинета дека примила скоро 300.000 американски долари за рекламирање од компанијата што ја претставува.

фестивал

Били Мекфарланд. Фото: Ројтерс

Били Мек Фарланд, еден од организаторите на настанот, во моментов издржува казна затвор од 6 години за измама. Неговиот партнер, раперот Roа Роел не е обвинет. Мек Фарланд се изјасни за виновен и рече дека жали за своите постапки.

„Како резултат на моите постапки, јас живеам во затвор секој ден во болка и ќе продолжам да ја издржувам казната за да се искушам за гревот за она што го направив“, додава Мекфарланд.

Официјалниот став на адвокатите на Кендал Џенер и Емили Ратајковски се уште се очекува.

Back To Top