skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

„Металика“ донираше 250.000 евра на болница во Романија

„Металика“ донираше 250.000 евра на болница во Романија
  • 15.08.2019

Американскиот хеви-метал бенд „Металика“ донираше 250.000 евра на романското здружение кое ја гради првата детска онколошка болница во земјата.

Фондацијата Дарујесте Виата (Дарувај живот), е основана 2012 година. Донацијата пак, ја објавија пред концертот на групата во среда, што е веќе распродаден. Изградбата на болницата во Букурешт, започна кон средината на 2018 година, а се очекува да заврши идната година.

Досега се собрани донации од 260.000 поединци и скоро 2.000 компании.

Планот опфаќа изградба на три нови регионални болници, за коишто средства издвои и Европската Унија.

Back To Top