skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Католиците го слават Велигден
Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија
Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници
За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253
МВР подготвено да обезбеди достојна и безбедна изборна атмосфера
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Легендарниот актер Нинковиќ во „Вечер со Тијана“

Легендарниот актер Нинковиќ во „Вечер со Тијана“
  • 20.06.2018

Сабота е денот резервиран за најгледаното ток шоу „Вечер со Тијана“ со почеток во 20 часот на 1ТВ. Тијана оваа сабота ќе биде домаќинка на познатиот српски актер кој го препознаваме од телевизиските филмови и серии како и од филмското платно.

Слободан Бода Ниниковиќ е роден во Смедерево, а растен во Белград. Во „Вечер со Тијана“ освен за омилените театрски, телевизиски и филмски улоги ќе зборува и за неговиот приватен живот, а нема да одолее ниту на микрофонот. „Македонско девојче“ е изборот на Нинковиќ во „Вечер со Тијана“.

Нинковиќ од 1986 –та година па се до 1995 –та бил постојан член на театарот „Бошко Буха“, во тој период тој одиграл нешто повеќе од 30 премиери во претставите кои се изведени повеќе од 2 000 пати. За неговата работа во овој тетара и многу други во Србија, Бода има добиено неколку значајни награди и признанија.

Бода Ниниковиќ е среќно оженет со Славица, која по занимавање е правник. Сопругата ја запознал во театар, бидејќи таа аматерски се занимавала со актерство. Од нивата љубов плод се нивните две ќерки, Наѓа Ниниковиќ која е позната одбојкарка и која игра за репрезентација на Србија, а моментално е ангажирана во странство. Другата ќерка се вика Ања и е театарски продуцент.

„Сенки над Балканот“ е неговото последно филмско остварување како полицаец Живојин. Ова беше српска криминалистичка телевизиска серија чии автори се Драган Бјелогрлиќ и Стеван Копривица.

Слушнете ја приказната на Слободан Бода Ниниковиќ во „Вечер со Тијана“ во 20 часот на 1ТВ.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top